top of page
  • Kasım ŞEN

Proje Ekiplerinin Uzaktan Yönetimi -IIÖnceki yazımızı "Yöneticiler, uzaktan çalışan ekiplerinin neden yeterince çalışmadıklarından şüphe duyarlar?" sorusuyla bitirmiştik.

Proje ekibini tanımak, onlara güvenmek, etkin iletişim ve motivasyon ile böyle bir şüpheye yer olmayacağı ortak görüş olarak ortaya çıktı. Etkin plan yapmanın da önemini vurgulamak isteriz.

*

Proje ekiplerinin iş planları tam, net, izlenebilir ve kontrol edilebilir olduğunda çalışanların işleri uzaktan ya da iş yerlerinde gerçekleştirmesinde herhangi bir şüphe oluşmaz. Elbette projelerde bazı işleri yapmak için operasyon ortamında bulunmak gerekebilir. Ancak bu işler doğru planlanırsa, yaşadığımız günlerdeki gibi sorunlu ortamlarda ekiplerin bir biriyle teması en aza indirilebilir. İş yerinde ya da operasyon alanında işini zamanında yapan kişi kısa bir süre içinde tekrar uzaktan çalışma durumuna geçebilir.

Proje ekiplerinin uzaktan yönetilmesinde de temel sorumluluk yöneticilere ve özellikle proje yöneticilerine düşmektedir. Doğru iş planlaması yapabilen ve doğru teknikleri kullanan yöneticiler, ekiplerinin performansını uzaktan da izleyebilir. Burada önemli olan işlerin hedeflenen zamanda tamamlanmasıdır, çalışanların evde veya iş yerinde boşa geçirilen zamanlarının takip edilmesi değildir. İşler doğru planlanmazsa, proje ekiplerinin uzaktan ya da işyerinden yönetilmesi arasında fark olmayacaktır.

Bu bağlamda; proje ekiplerinin doğru ve etkin yönetilebilmesi için aşağıdaki yöntemler hakkında neler düşünüyorsunuz, neler yapıyorsunuz?

- Uzaktan çalışanları doğru teknoloji ürünleriyle desteklemek

- Yetkilendirme, sorumluluk ve ortak çalışma ortamı yaratmak

- Uzaktan çalışanların performansını adil bir şekilde değerlendirmek

- Uzaktaki ekiplerle belirli aralıklarda kısa mesajlarla sohbet etmek ve herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını öğrenmek; çalışanların moralini ve performansını olumlu yönde etkilemek açısından oldukça önemli!

Böylesine önemli bir konuda katılımcı olmanızı bekliyoruz. Değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkür ederiz.Görsel Tasarım: TPYME üyesi Feride AKÇA


Comments


bottom of page