top of page
  • Kasım ŞEN

MAYIN EŞEĞİ

Geçmişte, sınır kaçakçılığının yaygın olduğu zamanlarda mayın döşenmiş sınırlardan güvenle geçmek için eşekler kullanılırdı. Kaçakçılar mayınlı bir araziyi geçmek istediklerinde, bir mayına basıp parçalanmaktan korunmak için seçilmiş eşekleri kullanırlardı. Bu iş için seçilen eşekler, geçilmek istenen mayınlı araziye öncü olarak gönderilir ve eşek yürüdükçe bastığı yerler işaretlenerek kaçakçılık hattında güvenli bir patika açılırdı.  Eğer eşek ilerlerken patlama olursa bir sonraki eşek sürülürdü. Böylece güvenli bir yol tespit edilmiş olurdu.


“Sözümüz Meclisten Dışarı!”


Modern iş hayatında da etrafımızda mayın eşekleri olabiliyor. Hatta bazen kendimiz de bu duruma düşebiliyoruz. Elbette sözümüz meclisten dışarı, kimse bildiğimiz anlamda eşek değildir. Kimi zaman yöneticilerimiz tarafından, kimi zaman bir arkadaşımız tarafından ya da inandığımız doğrular, fikirler nedeniyle tıpkı bir mayın eşeği gibi öne atılıp, zorlu koşullarla karşılaşabiliyoruz. Hatta bazen yaptığımız bir yanlış hareket nedeniyle bir anda kendimizi oyunun dışında bulabiliyoruz, şirketle ilişkimiz kesiliyor. Ancak hata yapmadan hedefe ulaştığımız takdirde diğerleri aynı izi takip ederek peşimizden gelme imkânı bulabilecektir.  Bu durum bir başka bakış açısıyla organizasyona liderlik yapma olanağı da yaratabilir.  Aradaki tek fark, mayın eşekleri kendi kendine harekete geçmezler, birilerinin dürtmesi veya zorlaması ile zorlu araziye girerler. Liderler ise kendi iç motivasyonları ile harekete geçerler. Liderler, öne sürülmek yerine öne atılırlar. Dürtüleri onları hedefe yönlendirir. Mayın eşeklerinin temizlediği alanlar geride kalanlar için artık güvenlidir. Bu arazide patlayan mayınlar nedeniyle ölen eşekleri ise kimse umursamaz. Dokunulmadan, oracıkta öylece bırakılırlar, unutulur giderler. Acıklı olan da budur işte.


İNAN-MAYIN!


Şirketlerde mayın eşeği olup, iş hayatınızı risk etmemek için öncelikle yapılması gereken şey, sizden istenen şeylere saf bir şekilde inanmayın, sorgulamadan yapmayın. Her talep, masumca olmayabilir. Şunu unutmamak gerekir ki; mayın eşeklerine de hiçbir zaman mayınlı bir araziye girecekleri söylenmez. Bunu bilebilseler zaten hiçbir şekilde araziye oraya yaklaşmazlar.  Size verilen görevlerde de işin tehlikesi, riskleri ve olası kötü sonuçlar söylenmemiş olabilir. Bu nedenle, bir görev sorumluluğu aldığınızda öncesinde iyice araştırıp, olası sonuçları dikkate almak yararınıza olacaktır. Herhangi bir aksilik durumu söz konusu olduğunda geç kalmış olabilirsiniz.


KORK-MAYIN!


Hayatta hiç risk almayan kişilerin başarıya ulaşması zor olabilir.  Her şeyden korkan, temkinli davranan, risk almaktan çekinen kişilerin ilerlemesi risk alanlara göre daha zordur.  Verilen görevin avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirdikten sonra elde edilecek başarıya ulaşmak için bazı riskler den kaçmamalıyız. Böyle durumlarda mayın eşeği olmaktan korkmamalıyız. Çünkü başarıyı ya ilk yapanlar ya da en iyi yapanlar yakalarlar. Bir konuda sektöre ilk giriş yapan firma, ilk aşamada pazar lideri olur. Diğer firmalar başlangıçta ancak onu yakalamaya çalışırlar. Ne zaman ki, ilk giren firmadan daha farklı bir değer önerisi üretirler o zaman sektörde var olabilirler.


KAÇ-MAYIN!


Mayınlı arazilerde mayına basıldığında değil mayından ayağınızı çektiğiniz zaman patlama olacak şekilde düzenekler bulunuyor. İş hayatında da zorlu bir çalışma ortamında, riskli bir durumla karşılaşıldığı zaman kaçmaya çalışmak bazen daha kötü sonuçlara neden olabilir. Eğer ki, mayın eşeği gibi bir görev üstlendiyseniz ve bunun da farkındaysanız, mayına bastığınız zaman kaçmak sizin aleyhinize olabilir. Korkuyla ve heyecanla sağa sola kaçarak anlamsız hamleler yapmak, kötü sonuçlanabilir. Hatta mayın eşeklerinin kontrolsüz bir biçimde kaçışmaları sonucu oluşan kargaşada arkadan gelen birçok kişi de canından olabilir.


UNUT-MAYIN!


İstemediğiniz halde sizi mayın eşeği olarak, tehlikeye atanları ise hiçbir zaman unutmayın. Eğer halen aynı ortamda kalabilmişseniz, sonraki zamanlarda tekrar aynı tehlikeli işleri yapmamak sizi güvenli alanda bırakır.  Belki yolculuğunuzda şansınız yaver gitmiş ve hayatta kalmış olabilirsiniz. Ancak tekrarında o kadar şanslı olamayabilirsiniz. Benzer konularda aynı riskleri tekrar almak ancak cahil cesareti kavramı ile açıklanabilir.  Kahramanlık yapmaya çalışarak kendinizi mayın eşeği konumunda bulabilirsiniz.


Son olarak hatırlatmak fayda var: , Erich Fromm (1900-1980) Amerikalı psikanalist, filozof ve sosyolog.


Konu ile ilgili fikirlerinizi, yorum ve geri bildirimlerinizi bekliyoruz….
Comentários


bottom of page