top of page
  • Özlem ÇİFTÇİ

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİMİZİ BİLMEK PROJE YÖNETİMİNDE NEDEN ÖNEMLİDİR?


TYPE A KİŞİLİK ÖRÜNTÜSÜ ÖRNEĞİNİN İNCELENMESİ


Bu yazımızda kişilik özelliklerimiz ve proje yönetim süreçleri arasındaki bağlantılar ele alınacaktır.


Proje yönetimi olarak isimlendirdiğimiz süreç aslında birçok alt başlığa sahip. Zamanı yönetmek, kaliteyi yönetmek, riskleri yönetmek bunlardan birkaçı.

Peki bu süreçleri herkes eşit derecede iyi yönetebilir mi? Hayır.

Çünkü bu yönetim süreçlerinin verimini etkileyen bilgi ve tecrübelerimiz birbirinden çok farklıdır.

Bu noktada ikinci bir soru devreye giriyor:

“ Sahip olduğumuz bilgi ve tecrübelerimiz dışında bizleri yetkin kılan başka özelliklerimiz var mıdır?”

Cevabı aslında çoğu kişinin tahmin ettiğini düşünüyorum. Evet, bizlerin yetkinliğini artıran başka özelliklerimiz de vardır ve bunlardan en önemlisi sahip olduğumuz kişilik örüntüleridir. Kişilik örüntülerimizden bahsettiğimizde çoğu kişinin aklında tamamen değiştirilebilir özellikler canlansa da aslında sahip olduğumuz temel kişilik özelliklerimiz benzer biçimlerde varlığını devam ettirir.


Son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde literatüre “Type A, Type B, Type D” şeklinde farklı kişilik özellikleri dahil oldu. Araştırmacıların ve insan kaynakları alanının en çok üstünde durduğu kişilik şekli ise “A tipi kişilik (Type A)” oldu. Bu yoğun ilgi ve araştırmaların sebebi ise A tip kişilik özelliklerine sahip bireylerin iş yaşamlarında özellikle yöneticilik içeren birimlerde çok verimli çalışmalar gerçekleştirmesidir.

A tipi kişilik özelliğini barındıran kişiler mümkün olan en kısa sürede yapabildikleri en mükemmel işi yapmalarıyla ünlüdür diyebiliriz. Bu kişiler başarıya odaklanmışlardır, zamanlarını boşa götüreceğini düşündükleri faaliyetlerden kaçınırlar ve başarı motivasyonlarını tetikleyen en büyük faktör rekabettir. Bu özelliklerinden ötürü yönetim gerektiren süreçlerde kolaylıkla göze çarparlar. Bu özellikleri iyi bir proje yönetimine katkı sunsa da birçok görevi üstlenmek istemelerinden ve zaman zaman aldıkları ani kararlardan dolayı kriz yönetimini de içerisinde barındıran proje yönetim süreci sekteye uğrayabilir. Bu bahsettiğim ihtimaller her yöneticide aynı şekilde görülmeyebilir ve A tipi kişilik özelliklerinden birkaçına sahip kişiler diğer tüm özellikleri bulundurmak zorunda değildirler. Burada temel nokta proje yönetim sürecimize en büyük katkıyı sağlayacak özelliklerimizi öne çıkarmaktır. Sahip olunan özelliklerin yönetim süreçlerinde olumsuzluğa yol açmaması adına fikir alışverişleri faydalı olacaktır.


Kişilik özelliklerimizi iyi analiz edip en verimli olacağımız rolde bir sorumluluk üstlenmek, ekip arkadaşlarımız ile paslaşmak, ani kararlar almaktan kaçınmak hususlarına dikkat edildiği sürece A tipi kişiler de yönetim süreçlerine oldukça verimli katkı sunacaktır.Konu ile ilgili fikirlerinizi, yorum ve geri bildirimlerinizi bekliyoruz….Görsel Tasarım: TPYME İletişim Koordinatörü Feride AKÇA

Comments


bottom of page