top of page
  • Özlem ÇİFTÇİ

ETKİNLİK Mİ PROJE Mİ?

Hayatımızın farklı alanlarına baktığımız zaman akademi, sosyal yaşam, mesleki hayat gibi birçok alanda insanların proje yapma fikrinin olduğunu görürüz. Hatta çoğu kişi bu söylemlerini bir adım daha ileriye taşır ve proje yönettiğini öne sürer. Peki bu faaliyetlerin hepsi birer proje midir? Bu haftaki yazımızda bu soruya hep birlikte bir cevap arayalım.


Geçmiş yıllarda, projenin ne demek olduğunun tam anlamıyla bilinmediği zamanlarda çevremde en sık rastladığım durum yapılması planlanan her etkinlik veya organizasyonun ismine proje denmesiydi. Bu kavram kargaşasının önüne geçmek için atılmış en büyük adım “proje yöneticiliği” meslek tanımının yaygınlaştırılmasıydı. Ancak sosyal yaşantıda etkinlik fikirlerinin çoğu için hala proje deniliyor. Bu konunun ayrımını daha rahat yapabilmemiz için, katıldığım bir toplulukta fikirlerimizi hayata geçirmek istediğimizi söylediğimiz zaman bize sorulan ilk soru “ Etkinlik mi gerçekleştirmek istiyorsunuz yoksa proje mi” olmuştu. Bu ayrımı yaparken kafa karışıklığı yaşayan arkadaşlar için ben de etkinlik ve projeyi birbirinden ayırırken kullandığım detayları paylaşmak isterim.


Gerçekleştirmek istediğimiz faaliyetin süresine bakarak bir etkinlik mi gerçekleştirmek istiyoruz yoksa proje mi sorusuna cevap bulabiliriz. Etkinlik başlığı altında topladığımız faaliyetler daha kısa süreli olur ve 1-2 gün civarında sürebilir.


Dikkat etmemiz gereken ikinci detay ise yapılacak faaliyette bir sürdürülebilirlik durumu var mı yok mu. Projeler daha sürdürülebilir olurken etkinlikler genellikle yapıldığı anda kalmaktadır.


Hayata geçirmek istediğimiz faaliyetler için belirlenmiş bir takvim ve bütçe gibi konuları içerisinde barındıran proje dosyası hazırlıyor muyuz? Cevap evetse proje yapıyoruz demektir ancak cevabınız hayır ise etkinlik yaptığınızı söyleyebiliriz.

Sosyal yaşantımdan öğrendiklerim bu şekildeydi. Projeler ve proje yönetimi hakkında daha detaylı bilgi almak için sayfamızda yer alan diğer yazıları okumanızı tavsiye ederim.


Konu ile ilgili fikirlerinizi, yorum ve geri bildirimlerinizi bekliyoruz….Görsel Tasarım: TPYME İletişim Koordinatörü Feride AKÇA

Comments


bottom of page